„Modułowa konstrukcja urządzenia pozwoliła na montaż poszczególnych ścian kotła w docelowym miejscu. Kocioł jest montowany wewnątrz stalowej konstrukcji, która na początku marca osiągnęła swój najwyższy punkt 43 m, co umożliwiło przystąpienie do etapu montażu kotła. Natomiast miesiąc wcześniej z powodzeniem zakończono montaż dwóch rusztów, które będą zintegrowane z kotłami” – podaje spółka SITA Zielona Energia.

Montaż ścian pierwszego kotła spalarni w Poznaniu

 


Zgodnie z planem drugi kocioł powinien zostać zamontowany w połowie kwietnia. Prace montażowe związane z obydwoma kotłami zakończą się w czerwcu br. Następnie w spalarni zawisną „walczaki”, czyli najważniejsze elementy systemu. Ich funkcją jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia. Latem odbędą się próby ciśnieniowe układu kocioł–walczak.

W poznańskiej spalarni znajdą się dwa czterociągowe kotły wodnorurkowe o parametrach ciśnienia pary 61,5 bar oraz temperatury pary 422 st. C. Każdy kocioł został zaprojektowany tak, aby zoptymalizować sprawność energetyczną instalacji.

Projekt i budowa realizowane są w zgodzie ze standardem Najlepszej Dostępnej Techniki  – BAT (Best Available Techniques).  

Odzysk energii w poznańskiej spalarni

Ciepło wytwarzane podczas spalania odpadów będzie wykorzystywane do podgrzewania wody znajdującej się w rurkach kotła. W ten sposób woda zamieni się przegrzaną parę. W kolejnym etapie z pary będzie odzyskiwana energia cieplna na wymienniku i energia elektryczna poprzez turbinę i generator – wyjaśnia SITA Zielona Energia.

Roczna przepustowość instalacji to 210 000 ton odpadów. Z ich spalenia powstanie co najmniej 267 000 GJ energii cieplnej oraz 128 000 MWh energii elektrycznej. Część tej energii będzie zużyta na potrzeby własne zakładu, a reszta będzie oddana do miejskiej sieci ciepłowniczej i krajowej sieci elektroenergetycznej.

Co dzieje się na budowie spalarni w Poznaniu?

Poza montażem kotła realizowanych jest wiele innych prac. M.in. trwa montaż urządzeń technologicznych w turbinowni oraz w obszarze oczyszczania gazów wylotowych.

Równolegle powstaje budynek administracyjny, który docelowo będzie mieć cztery kondygnacje.

Prowadzone są też działania związane z uzbrajaniem terenu w sieci wodociągowe, kanalizacyjne i technologiczne.

Jak podaje wykonawca, do końca lutego na budowie wykorzystano 2700 ton stali (91% całkowitej planowanej ilości) oraz 16 500 m3 betonu (87%).

Budowa spalarni w poznaniu ruszyła 17 kwietnia 2014 r. i odbywa się w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zawartego w kwietniu 2013 r. pomiędzy miastem Poznań i spółką SITA Zielona  Energia. Jej uruchomienie zaplanowano na przyszły rok.