Od tej ustawy zależy przyszłość rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Na jej podstawie funkcjonować będzie system wsparcia dla OZE, który przejawia się przede wszystkim poprzez wprowadzenie aukcji oraz systemu taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji.

Odnawialne źródła są jednym z priorytetów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Udział energii z OZE w finalnym zużyciu w UE ma wynieść 20%, przy czym dla Polski ten cel jest niższy – 15,5%. Aktualnie z tzw. zielonych źródeł w naszym kraju pochodzi około 14% energii.

Wsparcie dla prosumentów

Nadal jednak energia pochodząca z OZE jest zdecydowanie droższa od tej produkowanej w sposób tradycyjny. Aby taki rodzaj energetyki mógł się rozwijać, konieczne jest wsparcie i właśnie nowa ustawa m.in. kompleksowo powinna regulować te kwestie. Jednak jednym z najbardziej kontrowersyjnych jej zapisów jest wsparcie dla tzw. prosumentów, tzn. jednoczesnych konsumentów i wytwórców energii w małych instalacjach.

Ustawę przyjęto w wersji, która odbiega od projektu rządowego. W lutym podczas głosowania senackich poprawek posłowie pozostawili tzw. zapis prosumencki, wprowadzony przez sejm w styczniu. Wprowadzony został obowiązek zakupu energii od mikroproducenta po stałej, obowiązującej przez 15 lat cenie. W przypadku energii wiatrowej, słonecznej i hydroenergii o mocy do 3 kW jest to 75 gr za 1 kWh. W przedziale mocy od 3 kW do 10 kW dla energii produkowanej na bazie biogazu rolniczego cena wynosi 70 gr za 1 kWh. W przypadku biogazu z surowców pochodzących ze składowisk odpadów jest to 55 gr za 1 kWh, biogazu z oczyszczalni ścieków – 45 gr, a hydroenergii, energii z wiatru i słońca – 65 gr za 1 kWh.

Będą zmiany w ustawie o OZE

Kilka dni po podpisaniu ustawy resort gospodarki zapowiedział możliwość jej nowelizacji w części odnoszącej się właśnie do stawek wsparcia dla mikroinstalacji. Projekt zmian jest już prawie gotowy i niedługo ruszą konsultacje społeczne.

Plany dotyczące zmniejszenia wsparcia dla prosumentów powodują duży niepokój w branży. Zainteresowane środowiska uważają, że zmniejszenie wsparcia spowoduje, że sektor ten nie rozwinie się w Polsce.  

System aukcyjny zastąpi zielone certyfikaty

Zgodnie z systemem aukcyjnym, który zacznie obowiązywać 1 stycznia 2016 r., zastąpiony zostanie dotychczasowy system wsparcia – tzw. zielone certyfikaty. System aukcyjny polega na tym, że rząd zamawia określoną ilość energii odnawialnej, a jej wytwórcy przystępują do aukcji. Wygrywa ten, kto zaproponuje najkorzystniejsze warunki.

Nowe regulacje będą wchodzić w życie stopniowo. Część przepisów zacznie obowiązywać od października, a część dopiero od stycznia.