Pomimo tej sytuacji do 9 sierpnia system elektroenergetyczny funkcjonował prawidłowo i zgodnie z informacjami posiadanymi przez Operatora Systemu Przesyłowego Elektroenergetycznego (OSP), posiadał zasoby niezbędne do zbilansowania się. Jednak 9 sierpnia, w późnych godzinach wieczornych zarejestrowano skokowy wzrost ubytków mocy o kolejne 1200 MW, które łącznie, znacznie przekroczyły wartość stosowaną w kryteriach oceny wystarczalności krajowych zdolności wytwórczych. Planując pracę systemu, OSP wykorzystał uprzednio wszystkie dostępne dla niego środki zaradcze, w tym, m.in.:

  • uruchomił dostępne jednostki wytwórcze (w tym jednostki wytwórcze nie podlegające centralnemu dysponowaniu),
  • w porozumieniu z wytwórcami przesunął w czasie realizację planowych remontów w elektrowniach,
  • polecił wykorzystać zakontraktowaną usługę ograniczeń odbiorców na polecenie OSP (tzw. DSR),
  • uzgodnił awaryjną pomoc od operatorów zagranicznych, w maksymalnym dostępnym zakresie.

 

Wszystkie zastosowane środki nie dały jednak możliwości zbilansowania zapotrzebowania na moc. W związku z tym, podjęto decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na poziomie 19 stopnia. Należy podkreślić, że w godzinach nocnych z 9 na 10 sierpnia ubytki mocy w elektrowniach uległy dalszemu zwiększeniu. Ubytki te stanowiły aż około 1/5 planowanego zapotrzebowania na moc w szczycie porannym w kolejnym dniu, które wynosiło 22200 MW. W związku z tym, w poniedziałek, 10 sierpnia w godzinach porannych ogłoszono 20 stopień zasilania. Stopień ten wynikał z oceny spodziewanej odpowiedzi odbiorców na wprowadzone ograniczenia.

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dotyczą dużych odbiorców, którzy w umowach dystrybucyjnych mają określony poziom mocy umownej powyżej 300 kW. Ograniczenie poboru mocy określone jest w stopniach zasilania od 11 do 20, przy czym:

  • 11 stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej (czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem), co w praktyce oznacza brak ograniczeń,
  • 20 stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub zniszczeniu obiektów technologicznych.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, ograniczenia obowiązują do 31 sierpnia 2015 r.

Dzięki wprowadzeniu wyżej wymienionych ograniczeń utrzymano stabilną pracę systemu elektroenergetycznego, a w szczególności uniknięto drastycznych skutków, jakie miałyby miejsce w przypadku awaryjnych odłączeń odbiorców, a zwłaszcza wrażliwych jak np. szpitale, przedszkola, instytucje państwowe czy porty lotnicze.

W kolejnych dniach ubiegłego tygodnia stopnie zasilania były zmniejszane wraz z odbudowywaniem rezerw w systemie, po likwidacji awarii w elektrowniach. Obecnie poziom awaryjności jest kilkukrotnie mniejszy, temperatura powietrza jest niższa, system pracuje stabilnie i w najbliższych dniach, jeśli nie dojdzie do powtórzenia nieprzewidywalnych, awaryjnych wyłączeń bloków energetycznych na katastrofalnym poziomie lub ekstremalnych warunków pogodowych, OSP nie przewiduje problemów w jego funkcjonowaniu.