Tradycyjnie wydarzenie poświęcone było efektywnym sposobom wykorzystywania energii elektrycznej oraz odnawialnym źródłom energii. Wśród wystawców znalazły się zarówno dobrze znane międzynarodowe korporacje, dostarczające szeroki wachlarz produktów na globalne rynki, jak też większość liczących się krajowych dostawców najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, urządzeń i aparatów, służących niezawodnemu wytwarzaniu i dostarczaniu energii elektrycznej.

W tym roku ekspozycja targowa została zorganizowana wokół trzech obszarów tematycznych, takich jak: przesył, dystrybucja i rozdział energii elektrycznej i cieplnej; wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej; elektrotechnika i elektronika przemysłowa.

Wśród wystawców nie zabrakło też firm reprezentujących branżę bezwykopową, której rozwiązania w coraz większym zakresie są wykorzystywane w szeroko pojętym sektorze energetycznym. Swoje ekspozycje na targach miały m.in. takie firmy, jak: DTA-TECHNIK sp. z o.o., Gamm-Bud sp. z o.o., JL Maskiner w Polsce sp. z o.o. czy TERRA THALER.

Co poza targami?

Niezmiennie targom towarzyszyły spotkania konferencyjne, podczas których dyskutowane były najważniejsze dla energetyki tematy. Odbyły się też liczne seminaria i prezentacje promocyjne firm.

Jednym z ciekawszych wydarzeń targowych były warsztaty zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Dystrybucji Energii Elektrycznej (PTPiREE), które obchodzi właśnie 25-lecie swojej działalności. Podczas tego spotkania poruszano zagadnienia związane z budową sieci kablowych 110 kV, monitoringiem obciążeń termicznych linii napowietrznych 110 kV oraz automatyzacją eksploatacji sieci. Odbyła się też m.in. konferencja Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, podczas której zaprezentowano aktualne zagadnienia związane z budową i eksploatacją sieci i instalacji elektroenergetycznych.

Jak co roku, bielskie targi były miejscem ważnych spotkań i interesujących dyskusji konstruktorów i projektantów z użytkownikami urządzeń, dla których niezawodność dostaw energii elektrycznej jest priorytetowym zadaniem. Był to także dobry moment na wzajemne konsultacje ośrodków naukowych i konstruktorów z przemysłem, które powinny zaowocować udanymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, możliwymi do sfinansowania ze środków nowej perspektywy unijnej 2014–2020. Jest niezmiernie ważne, zarówno dla gospodarki, jak i mieszkańców, aby w trakcie modernizacji polskiej energetyki zastosowane zostały najnowsze technologie, efektywne energetycznie, korzystne dla środowiska, a jednocześnie przystępne ekonomicznie.

Na kolejne bielskie targi energetyczne organizatorzy zapraszają w dniach 13–15 września 2016 r.

Kto i za co otrzymał nagrodę bielskich targów?

Zgodnie z tradycją targów ENERGETAB podczas pierwszego dnia spotkania wręczone zostały nagrody w konkursie, do którego zgłoszono w tym roku 57 produktów.


Lista nagrodzonych firm i produktów:

- Statuetka – „Lwa” im. Kazimierza Szpotańskiego Fundacji Jacka Szpotańskiego za rejestrator zakłóceń RZS-9 zgłoszony przez Zakład Produkcyjny Aparatury Elektrycznej sp. z o.o.

- Puchar Ministra Gospodarki za kompozytowy izolator osłonowy typ 442/200/1700 zgłoszony przez Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL S.A.  

- Puchar Prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej za podnośnik izolowany do prac pod napięciem w sieciach średniego napięcia Altec A50-OC zgłoszony przez firmę Arcon Polska sp. z o.o.

- Statuetka „Energia” Prezydenta Bielska-Białej za rozdzielnicę średniego napięcia w izolacji gazowej typu OPTIMA-24 zgłoszony przez firmę Elektrobudowa SA           

- Złoty Medal Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. za rejestrator zakłóceń i pomiarów synchronicznych RZ-40-PMU zgłoszony przez Energotest sp. z o.o.

- Medale 28. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2015:

Medal Złoty za sterownik polowy e2TANGO zgłoszony Elektrometal Energetyka S.A.

Medal Srebrny za rezystor bezpośredni AWScz typ BRW-b/II 20/30 zgłoszony Bezpol sp. z o.o.

Medal Brązowy za system połączeń rurowych spawanych typu SB zgłoszony Belos-PLP S.A.

- Medale PGE Energia Odnawialna S.A.

Medal Złoty za serię napędów elektromechanicznych typu Nien i sterowników przeznaczonych do automatyzacji łączników napowietrznych SN zgłoszony przez Instytut Energetyki - Zakład Doświadczalny w Białymstoku

Medal Srebrny za IntelliSAW system ciągłego monitoringu temperatur punktów krytycznych rozdzielnic nn, Sn, WN w technologii (SAW) Surface Acoustic Wave zgłoszony przez AB-MICRO sp. z o.o. Sp. K.

Medal Brązowy za wielofunkcyjne, cyfrowe trójfazowe liczniki energii elektrycznej serii L3FN (bezpośredni, półpośredni, pośredni) zgłoszony przez JM-Tronic sp. z o.o.

- Statuetka Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska za hybrydowy system alternatywnych źródeł energii zgłoszony przez Instytut Automatyki Systemów Energetycznych sp. z o.o.

- Grawerton „Złotego Volta” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki za kabel BIT 1000® Power zgłoszony przez firmę Celina Bitner Zakłady Kablowe Bitner

- Statuetka Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego za kontenerową stację transformatorową w obudowie betonowej typu Mzb 1, dedykowaną do systemu Smart Grid zgłoszoną przez ZPUE S.A./ Grupa Koronea

- Medal Prezesa SEP za analizator jakości energii SO-52v11-eME z funkcją rejestratora zakłóceń zgłoszony przez Badawczo-Rozwojową Spółdzielnię Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki "MIKRONIKA"

- Wyróżnienia Honorowe przyznano za następujące produkty: osprzęt do budowy linii nN dla przewodów AsXSn (ALPAR Artur i Piotr Kowalscy Spółka Jawna); obudowy metalowe w II klasie ochronności (Edward Biel Producent Rozdzielnic Elektrycznych); system oddymiania 230 V z zasilaniem awaryjnym (D+H Polska sp. z o.o.); powiązania systemowe węzłowych stacji dystrybucyjnych i abonenckich SN, z zastosowaniem modemu MV BPL (Ormazabal Polska sp. z o.o.); seria oświetlenia GALAXY LINE (Skoff sp. z o.o.; złączki instalacyjne do wszystkich rodzajów przewodów - WAGO 221 (Wago Elwag sp. z o.o.); rozłączniki napowietrzne do stosowania w sieciach SN o budowie sekcyjnej z nowoczesnym układem stykowym (Przedsiębiorstwo Produkcyjne Aparatów i Konstrukcji Energetycznych "ZMER" sp. z o.o.); złącze kablowe SN 1813 KKK-TS (LAMEL Rozdzielnice sp. z o.o); wielozadaniowy podnośnik koszowy - HMF 2620-K5 na terenowym podwoziu SCANIA P360CB4X4HHZ (HMF Polska sp.z o.o., Scania Polska S.A.).

- Puchar redakcji miesięcznika Energetyka za najciekawszą prezentację targową otrzymała Badawczo-Rozwojowa Spółdzielnia Pracy Mikroprocesorowych Systemów Automatyki „MIKRONIKA”. 

 

Fotorelacja z targów ENERGETAB 2015

Wideorelacja z targów ENERGETAB 2015