Jak podkreśla producent, po remoncie będzie to jeden z najnowocześniejszych pieców hutniczych w Europie.

Jeden z najnowocześniejszych pieców hutniczych w Europie

Jednym z najważniejszych elementów modernizacji jest wymiana „garu” (wyłożenia węglowego) pieca. Zamontowane zostanie też 1700 ton nowych chłodnic i 24 zestawy dyszowy, których zadaniem będzie uszczelnienie pieca. Konieczna jest też modernizacja systemu automatyki i sterowania piecem. W planie ponadto jest budowa zamkniętego układu chłodzenia oraz modernizacja systemu odpylania oraz wymiana i remont nagrzewnic.

Po zakończeniu remontu w procesie technologicznym zużywane będzie znacząco mniej energii i wody (zużycie wody spadnie o ponad 1 mln m3). Ze względu na uruchomienie zamkniętego układu chłodzenia wielkiego pieca nie trzeba będzie pobierać wody z Wisły. Lepsze powietrze w Krakowie zapewni modernizacja dwóch elektrofiltrów.

1,8 mln ton stali rocznie z Krakowa

Przeprowadzany obecnie remont ma wystarczyć na najbliższe 20 lat. Modernizacja pozwoli na produkowanie w Krakowie około 1,8 mln ton stali rocznie. Zarząd spółki podkreśla, że podjęte prace pozwolą na utrzymanie zatrudnienia w krakowskim zakładzie, gdzie pracuje ponad 3,5 tys. osób. Ponadto huta generuje też setki miejsc pracy w firmach z nią współpracujących.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. W skład spółki wchodzi pięć hut zlokalizowanych w: Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach, Chorzowie. Należą do niej również Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, które są największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia 10,7 tys. osób i należy do największego na świecie producenta stali – koncernu ArcelorMittal.