W ramach kolejnego etapu trwającego od kwietnia gorącego rozruchu spalarni w połowie czerwca, instalacja przekształciła odpady w pierwsze MWh energii elektrycznej, przekazywane do krajowej sieci. Obiekt może wytwarzać rocznie w trybie kogeneracji około 130 tys. MWh prądu oraz 300 tys. GJ ciepła.

Instalacja budowana we współpracy z partnerem prywatnym SITA Zielona Energia spełnia wszystkie wymogi techniczne, by po okresie próbnego rozruchu móc ruszyć pełną parą - mówi Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania.

Trwa gorący rozruch

Od kwietnia odpady z Poznania i okolicznych gmin trafiają do IPTOK przy ul. Gdyńskiej. Obecnie zakład znajduje się w fazie gorącego rozruchu, nadal trwa okres próbny, podczas którego w trakcie spalania odpadów testowane są i monitorowane poszczególne elementy instalacji.

Nie sprawdziły się scenariusze mówiące, o tym, że moc przerobowa ITPOK jest przeszacowana. Odpadów do instalacji trafia o około 15% więcej niż zakładano - mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznania.

Gorący rozruch, czyli uruchomienie pieca i palenie odpadów, powinien potrwać do listopada. Zaczęliśmy już produkować prąd, spodziewamy się, że w sierpniu wytworzymy pierwszą energię cieplną - mówi Jan Michel Kaleta, prezes zarządu SITA Zielona Energia. Harmonogram inwestycji był bardzo ambitny, ale udaje nam się go dotrzymywać. Skompletowaliśmy kadrę kierowniczą, od stycznia pracuje też zespół eksploatacji. Zatrudniliśmy już ponad 40 osób, ale będziemy prowadzić rekrutację na jeszcze kilka stanowisk.

 Władzom Poznania oraz przedstawicielom SITA Zielona Energia zależy na tm, by pod koniec roku instalacja uzyskała pozwolenie na użytkowanie i została oficjalnie otwarta.  

„Wiąże się to m.in. z zakończeniem przebudowy układu drogowego w rejonie ulic Bałtyckiej i Gdyńskiej.  Ze względu na błędy w dokumentacji projektowej oraz kolizję z infrastrukturą podziemną, termin zakończenia prac został przesunięty z września na listopad br.” - czytamy w komunikacie.

Spalarnia odpadów w Poznaniu - szczegóły inwestycji

Inwestycja o wartości 725 mln zł była realizowana na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Otwarcie spalarni nastąpi w listopadzie br. W obiekcie ma być utylizowanych 210 tys. ton odpadów rocznie, dostarczanych z terenu Poznania i okolicznych gmin.

W styczniu br. rozpoczęła się faza tzw. zimnego rozruchu instalacji, który polegał na sprawdzeniu poprawności funkcji elektrycznych, mechanicznych i logistycznych całego systemu. Od kwietnia trwa gorący rozruch instalacji.

Więcej o sześciu nowych spalarniach odpadów budowanych w Polsce w artykule.

Zobacz fotogalerię:

Obejrzyj film o poznańskiej spalarni: