Na początku było wyburzanie

W pierwszej kolejności przeprowadziliśmy prace wyburzeniowe wewnątrz pancerza, czyli stalowej konstrukcji wielkiego pieca. „Wilk”, tj. pozostałości skrzepniętego żużla i surówki, w ilości 110 ton, został usunięty dwoma strzałami, podczas których zużyto 73 kg materiału wybuchowego – wyjaśnia Gabriel Gilis, kierownik remontu. To pozwoliło nam zainstalować 1700 ton chłodnic żeliwnych, które obecnie łączymy ze sobą. Rozpoczynamy też montaż 800 ton bloków węglowych, czyli wyłożenia pieca. To praca wymagająca ogromnej precyzji, bo bloki nie są ze sobą łączone za pomocą zaprawy, a szczeliny między nimi, w zależności od miejsca, mogą wynosić zaledwie 0,2 i 0,5 mm – dodaje Gabriel Gilis. Wykonywane teraz prace porównuje do układania puzzli, tyle że w skali makro.

Chłodzenie bez wody z Wisły

W remontowanym wielkim piecu ma zostać uruchomiony jeden z najnowocześniejszych układów chłodzenia na świecie w postaci suchej chłodni wentylatorowej. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie znacznych ilości wody. Dotychczas była ona pobierana z Wisły w ilości około 1 mln m3 rocznie. Teraz woda do chłodzenia jednostki nie będzie już potrzebna. Chłodnia wentylatorowa została już zamontowana na miejscu, trzeba jeszcze wykonać odpowiednie instalacje.

Powietrze w Krakowie będzie czystsze

W ramach tej samej inwestycji modernizowane są dwa elektrofiltry dla hali namiarowni i hali lejniczej oraz nagrzewnice. Dzięki tym instalacjom do atmosfery będzie się przedostawać mniej szkodliwych substancji.

Jak mówi Grzegorz Maracha, dyrektor Zakładu Wielkie Piece i Stalownia, dyrektor krakowskiej huty,  zlikwidowano już metalowe konstrukcje starych elektrofiltrów; trwa montaż elektrod. Nowe elektrofiltry pozwolą spełnić wymogi BAT (najlepszych dostępnych technik) dla emisji do powietrza wynikające z dyrektywy IED (unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych), już w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem.

Obecnie prowadzone są też prace przy konstrukcji dwóch modernizowanych nagrzewnic. Wymiana i remont nagrzewnic pozwoli podnieść temperaturę gorącego dmuchu o około 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczyć zapotrzebowanie na koks – podaje spółka w komunikacie.

Po wyremontowaniu wielki piec będzie mógł pracować przez kolejnych 20 lat, stanie się też mniej uciążliwy dla otoczenia.

ArcelorMittal Poland (dawniej Mittal Steel Poland) jest największym producentem stali w Polsce, zatrudniającym ponad 11 tys. pracowników w sześciu oddziałach w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Dzięki inwestycjom, których wartość w latach 2004–2014 sięgnęła ponad 5 mld zł, jest dziś jednym z najnowocześniejszych producentów stali w Europie.