• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polska europejską stolicą smogu

Jak polskie miasta walczą ze smogiem?


Opublikowano: 28-02-2017 Źródło: GIOŚ

W wielu miastach Polski zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Władze wprowadzają darmową komunikację miejską.


Polska europejską stolicą smogu /Fot. Shutterstock Polska europejską stolicą smogu /Fot. Shutterstock

Aż 33 miasta spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych na Starym Kontynencie położone są w Polsce – wynika z zestawienia opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia.

Przez spalenie węgla Polska stała się europejską stolicą smogu. Polacy regularnie przekraczają unijne normy zanieczyszczeń, a rząd nie robi nic, by to zmienić – pisał w grudniu o tym polskim problemie „Financial Times”, który zwrócił szczególną uwagę na sytuację w Skale – niewielkim miasteczku położonym nieopodal Krakowa. Zgodnie z grudniowymi pomiarami normy wyznaczone przez Unię Europejską zostały tam przekroczone 20-krotnie. Pomiary wskazały, że powietrze zawierało 979 mikrogramów szkodliwych cząsteczek na metr sześcienny.

Polska w smogu

Problem smogu dotyczy wielu polskich miast, a w związku z niskimi temperaturami nasila się jeszcze bardziej. Dopuszczalne normy niebezpiecznych substancji w powietrzu są przekroczone w wielu miastach. 

Zgodnie z danymi Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska, bardzo zła jakość powietrza (stan na 9 stycznia 2017 r., godz. 10:50) utrzymuje się m.in. w Krakowie, Kielcach, Wrocławiu, Częstochowie, Sosnowcu, Cieszynie, Łodzi, Rybniku, Żywcu, Warszawie, Katowicach, Zabrzu, Poznaniu oraz Opolu. 

W związku ze złym stanem powietrza miasta wprowadzają darmową komunikację miejską, by zachęcić kierowców do rezygnacji z podróżowania samochodami. W dniu 9 stycznia 2017 r. z darmowej komunikacji mogą korzystać m.in. kierowcy w Warszawie i Krakowie.

Stan powietrza w Polsce (stan na 9.01.2017 r. godz. 12:30). Źródło:www.powietrze.gios.gov.pl/ Stan powietrza w Polsce (stan na 9.01.2017 r. godz. 12:30). Źródło:www.powietrze.gios.gov.pl/

 

Aktualny stan powietrza w Polsce można śledzić na stronie internetowej www.powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia