Otwarty konkurs ruszy 13 marca. Pozwoli wyłonić pięć najlepszych projektów karoserii polskiego e-samochodu, które będą podstawą do produkcji prototypów. Zgłoszenia będzie można składać przez stronę internetową www.emobilitypoland.pl.
Cała droga do powstania polskiego samochodu elektrycznego ma wyglądać w ten sposób, że wspomniany konkurs zostanie rozstrzygnięty w połowie tego roku, a każdy z laureatów otrzyma po 50 tys. zł nagrody. Z kolei wiosną 2018 r., na podstawie wcześniejszych koncepcji, ma zostać ogłoszony konkurs na prototyp. Wykonawca każdego spełniającego minimalne wymagania projektu otrzyma 100 tys. zł.
Także na 2018 r., ale również na lata późniejsze, przewidywane jest uzyskanie homologacji, wyprodukowanie i przetestowanie krótkich serii pojazdów. Najlepiej ocenione auta będą produkowane w krótkiej serii - do 100 sztuk łącznie. Na etapie jeżdżących prototypów na najlepszy projekt głosować będzie publiczność. Po wyborze modelu rozpocznie się produkcja seryjnego pojazdu.

Dla zawodowców

Jak mówi mówi Krzysztof Kowalczyk, dyrektor zarządzający ElectroMobility Poland, adresatami konkursu są osoby zawodowo zajmujące się szeroko rozumianym projektowaniem lub designem.

- Projekty nowoczesnego, miejskiego samochodu ekologicznego powinny z jednej strony uwzględniać najnowsze trendy stylizacyjno-konstrukcyjne oraz wpisywać się w koncepcję zintegrowanej komunikacji miejskiej, a jednocześnie oczekujemy, że zgłoszenia konkursowe będą uwzględniać specyfikę potrzeb polskich odbiorców - wyjaśnia Kowalczyk.

Spółkę ElectroMobility Poland założyły cztery przedsiębiorstwa - PGE, Tauron, Enea oraz Energa. Spółka jest częścią planu rozwoju elektromobilności w Polsce. W przyszłości firma ma stać się częścią globalnego rynku pojazdów elektrycznych.

Przeczytaj także. Wrocław: złotówka za wypożyczenia auta elektrycznego