Ministerstwo Gospodarki opublikowało listę planowanych bloków energetycznych, które zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nie dostaną darmowych uprawnień po 2012 r.

Znajdują się na niej m.in. „planowane przez PGE dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oraz blok w Elektrowni Turów, nowy blok w Elektrowni Kozienice z grupy Enea, blok gazowy w Stalowej Woli budowany przez Tauron i PGNiG, planowany przez Tauron blok w elektrowni Jaworzno, blok gazowy w Elektrowni Blachownia, bloki w EC Tychy i Katowice oraz inwestycja w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka” – informuje PAP.

Oprócz tego KE ma zastrzeżenia w zakresie kwalifikacji do otrzymania bezpłatnych uprawnień do następujących inwestycji: „ciepłownia w spółce Energetyka Łęczyńska z grupy Bogdanki, elektrociepłownie Gorzów i Rzeszów z grupy PGE, elektrociepłownia Bielsko-Biała z grupy Tauron, elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku oraz elektrociepłownia przemysłowa Synthosu w Oświęcimiu”.

Jak poinformował resort, będzie on prowadził konsultacje z zainteresowanymi podmiotami, a ich wyniki zgłosi Komisji Europejskiej.Przypominamy, że w połowie lipca KE zaakceptowała polski wniosek o przydział darmowych pozwoleń na emisję CO2 dla elektrowni na lata 2013-19, ale pod warunkiem metodologicznych poprawek w podziale. 

„Polskie elektrownie i elektrociepłownie na bazie przyznanych pozwoleń będą mogły wyemitować za darmo przez siedem lat 404 mln 650 tys. 354 tony CO2, z czego ponad 77 mln w 2013 r. Potem coraz więcej pozwoleń będę musiały kupować, ponieważ z roku na rok liczba darmowych pozwoleń będzie spadać. I tak w 2019 r. polskie elektrownie bezpłatnie otrzymają tylko 32 mln pozwoleń, a od 2020 r. nie mogą już liczyć na żadne darmowe pozwolenia” – informuje PAP.