Uczestniczący w Forum minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił, że ceny energii w Europie muszą zostać obniżone, bo niemożliwe jest, aby obok siebie funkcjonowały tak różniące się cenami energii gospodarki.

Porozumienie 3x20

W swoim wystąpieniu odwołał się do unijnego porozumienia klimatycznego, tzw. 3x20, które nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 r. trzech założeń - redukcji o 20% emisji CO2, zwiększenia o 20% efektywności energetycznej i 20% udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii. Wicepremier dodał jednak, że porozumienie to należałoby rozszerzyć o dwa nowe cele - zwiększenie o min. 20% udziału przemysłu w PKB państw unijnych (co powinno dotyczyć przemysłu nowej generacji, który nie emituje CO2) i obniżenie o 20% ceny energii.

Potrzeba inwestycji

Piechociński zauważa potrzebę ogromnych inwestycji w sektorze energetycznym, na które Polska musi wydać 80 mld zł (nie licząc energetyki jądrowej). Dodał też, że dla gospodarek europejskich wyzwaniem będzie rozpoczęcie projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych w energetyce, przy utrzymaniu ceny energii na tym samym poziomie.

Wicepremier podkreślił, że do prawidłowego funkcjonowanie sektora energetycznego w Europie potrzebna jest równowaga pomiędzy celami ekonomicznymi, klimatycznymi i energetycznymi. Dlatego też należy stale podnosić efektywność wykorzystania energii i obniżać energochłonność gospodarki.
Natomiast na chwile obecną Polska musi skupić się na realizowaniu celów inwestycyjnych, wedle których stare bloki energetyczne mają być zastąpione nowoczesnymi do 2020 r. Jako przykład podał elektrownie Opole i Kozienice.

Nasze bezpieczeństwo energetyczne poprawia się

Prezes Najwyżej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju z roku na rok poprawia się. Nie możemy jeszcze mówić o pełnym bezpieczeństwie, bo to dotyczy tylko krajów, które 100% swojej energii wytwarzają z własnych surowców.

Na poprawę bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju wpłynęły z pewnością regulacje wprowadzone w związku z naszym wejściem do UE. Aby to bezpieczeństwo poprawić, należy skończyć zaplanowane inwestycje, takie jak terminal gazu skroplonego LNG w Świnoujściu.

Kwiatkowski podkreślił też, że państwa, które nie są uzależnione tylko od jednego kierunku odbioru gazu, ale mają możliwość jego importu z różnych źródeł, wynegocjowały dobre ceny.