Spółki Energa S.A. oraz Enea S.A. ogłosiły postępowanie przetargowe, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy budowy Elektrowni Ostrołęka C.

Przedmiotem zamówienia jest budowa „pod klucz” kondensacyjnego bloku energetycznego o mocy elektrycznej około 1000 MWe i o sprawności netto 45% pracującego na parametrach nadkrytycznych pary. Inwestycja będzie oparta o nowoczesne technologie i będzie spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Wykonawca będzie zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji – czytamy w komunikacie spółki.

Od 20 lutego 2017 r., kiedy upływa termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania, zamawiający będzie miał trzy na ich rozpatrzenie. Następnie firmy wybrane w tym procesie, będą miały trzy miesiące na złożenie wstępnych ofert, które następnie będą podlegały ewaluacji w wyniku dialogu konkurencyjnego. Jego  procedura została przyjęta do przedmiotowego postępowania przetargowego.

Cel inwestycji

Inwestycja będzie realizowana wspólnie przez Grupy Energa i Enea. Zgodnie z planami budowa nowego bloku może się rozpocząć w 2018 r. i zakończyć w 2023 r. Komercyjna działalność Elektrowni Ostrołęka C nastąpiłaby w 2024 r.

Rozpoczynamy dziś procedurę wyłonienia generalnego wykonawcy najnowocześniejszego bloku konwencjonalnego w Polsce, który ma działać systemowo i w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko. Odmroziliśmy ten projekt w maju tego roku, przeprowadziliśmy szereg analiz i znaleźliśmy partnerów. Porozumieliśmy się z PGG, która dostarczy nam węgiel oraz z Eneą, która będzie naszym partnerem przy tej budowie. Nie wykluczamy oczywiście udziału inwestora finansowego w kolejnych etapach, jednocześnie już teraz znaleźliśmy możliwość spięcia finansowego tej inwestycji tak, aby budowała ona wartość naszej Grupy. Dziś zapraszamy wykonawców do udziału w przetargu i według naszych obliczeń budowa mogłaby się rozpocząć w 2018 r. Główny nawał pracy dopiero przed nami – mówi Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.