Jednym z celów szwajcarskiej stolicy (Berno) jest to, by do 2039 r. zaopatrywać gospodarstwa domowe i przemysł w energię pozyskiwaną na bazie odnawialnych źródeł. Taka strategia wynika z przeprowadzonego w 2010 r. referendum, które pomogło przejąć miastu rolę pioniera w tym zakresie w porównaniu z innymi szwajcarskimi gminami. W czerwcu dostawca energii - Energie Wasser Bern rozpoczął rozruch nowych instalacji.

Planuje się, że zacznie ono działać na początku 2013 r. Zastąpi 60-letnią spalarnię odpadów i wyprodukuje około 290 000 megawatogodzin energii cieplnej, 40 000 megawatogodzin pary oraz 360 000 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Zapewni w około 1/3 zapotrzebowanie na energię. Jest to pierwszy w Szwajcarii przykład połączenia spalarni odpadów z opalaną drewnem elektrociepłownią i bazującą na gazie elektrownią parową. Centrum korzysta z energii słonecznej pozyskiwanej za pośrednictwem paneli zamontowanych na dachach. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i nowemu centrum energetycznemu roczna emisja CO2 do atmosfery zmniejszy się o 57 000 t.

Specjaliści z firmy budowlanej Implenia Bau AG wykorzystali maszynę Herrenknecht Boring Machine (TBM) do wykonania dwóch tuneli o łącznej długości wynoszącej ponad 500 m, którymi transportowane będzie ciepło, para i energia. Tunele znajdują się na głębokości od 7 do 18 m. Łączą nowe centrum energetyczne z siecią ciepłowniczą. W pierwszej sekcji 485-metrowego odcinka zastosowano urządzenie typu AVND2500AH o średnicy 3600 mm. Tego rodzaju maszyny są używane na całym świecie, a jedną z wielu ich zalet jest to, że mogą pracować w szerokim zakresie, jeśli chodzi o warunki geologiczne. Po zaledwie dziewięciu tygodniach tunelowania cel został osiągnięty na placu budowy Bernese, a maszyna została skierowana do drążenia kolejnej sekcji. Prace tunelowe zostały zakończone w 2011 r., a wszelkie instalacje ciepłownicze zostały zainstalowane. Na początku 2013 r. centrum energii Forsthaus zostanie podłączone do sieci i rozpocznie działanie.